• loginpanel
  • Login

Inter school comp.

INTER SCHOOL COMPETITIONS  2023-24

S.NO.

DATE

NAME OF SCHOOL/ORG.

EVENT/ NAME OF COMP.

CLASS

PRIZE

24 Apr’23

Sukhdev College of Business Studies

PRODIGY XVI

XII

Got selected in Top 75

27 Apr’23

N.K Bagrodia Global School, Sec-17, Dwarka

Dhara Utsav & Literary Fest 2023

IV-XII

1st Prize – Kanav Sharma – XII A in Turncoat

1st Prize – Nitya Suri - VI A & Pratyaksh – VI C in Miracle Millets

2nd Prize – Aishani Chauahan – IX D – Ethnic Creations

ALSO BAGGED THE ROLLING TROPHY

20 May’23

DPS, R.K.Puram

DIGEX 2023

VI-XII

-

15 June’23

National Academy of Direct Taxes & Salwan Education Trust

DESH AUR HUM 2.0 (Online)

V-XII

Results Awaited

17 July’23

National Academy of Direct Taxes & Salwan Education Trust

Desh Aur Hum

VI-XII

First Prize – Aayushi Behera – VIC in Voice of Art

First Prize – Naina Vashisht – XIF in Essay Writing

24 July’23

Delhi Public School, Gurgaon

Maths – E - Mystique

VI-XII

First Runner-up Trophy – Pratyaksh – VIC, Priyansh - VIID

27 July’23

Army Public School, Shankar Vihar

Expressions 2023

I-XII

First Prize in Code Masters – Azmat Hussain – XIIA, Mrinal Chauhan – XII D,

Second Prize in Russian Folklore

2 Aug’23

Sri Venkateshwar Int. School, Sec-18, Dwarka

Psychologue 2023

VI-XII

First Prize in Rumble-Comic Strip Making– Namiyah Sharma – XA, Saachi Verma - XA

2 Aug’23

Zonals

Hindi Extempore

VI-XII

-

3 Aug’23

Zonals

English Extempore

VI-XII

First Prize – Kushagra Goel – VIIIE

4 Aug’23

Zonals

English Essay Writing

VI-XII

-

5 Aug’23

Zonals

Sanskrit Poetry Recitation

VI-XII

-

5 Aug’23

Salwan Public School, Gurgaon

Mindsparks 2023-Science Fair

IX-XII

3rd Prize – Mankrit Singh – VIIIE & Jasnam Singh – VIII C in Science Exhibition

7 Aug’23

Zonals

Hindi Poetry Recitation

VI-XII

-

7 Aug’23

St. Thomas School

English Debate

VI-VIII

-

8 Aug’23

St. Thomas School

English Debate

IX-XII

First Prize & Best Speaker – Kanav Sharma – XIIA

10 Aug’23

Zonals

English Poetry Recitation

VI-XII

-

17 Aug’23

Zonals

Hindi Debate

VI-XII

1st  Prize in Jr. Category

Urvi Parashar – VIII E, Ridhima – VIII D

3rd Prize in Sr. Category Amrita Bhola – XIE, Janvi Maggo - XIIC

18 Aug’23

Zonals

Solo Classical Dance(Sr. Boys & Sr. Girls)

IX-XII

First Prize-Tanav Kansal – IXE in Bharatnatyam

19 Aug’23

Zonals

English Debate

VI-XII

-

21 Aug’23

Zonals

Science Seminar

VI-XII

-

21 Aug’23

Zonals

English Declamation

VI-XII

-

21 Aug’23

Zonals

Hindi Declamation

VI-XII

-

22 Aug’23

Zonals

Patriotic Song (Sr. Girls)

IX-XII

First Position

22 Aug’23

Mt. Carmel School

Carmelian 2023

2nd Prize in Wall Debate

Naina Vashisht – XIF, Sejal Chhabra – XIID, Vedanshi Patel – XIIF, Janvi Chawla – XIIF, Tishya Lashkar – XIID

23 Aug’23

Mt. Carmel School

Carmelian 2023

IX-X

23 Aug’23

Delhi Int. School Edge

Eggs in the Basket Race

II

2nd Runner Up

23 Aug’23

Zonals

Patriotic Song (Sr. Girls)

IX-XII

First Prize won by : Boys- Divyansh Bhati – IIA, Naksh-IIA,

Rusheek Bhattacharjee-IID

Girls: Aadya Paliwal-IIC, Dhanishtha Pandit-IIB, Milly Yadav-IIA

24 Aug’23

The Indian School

Sanskrit Shloka Vachan & Speech

VI-VII

1st Prize – Radhya Khanna- VIII A in Sanskrit Speech (cash prize of 3k)

4th Prize – Aaruni Amarnath- VIIB in Sanskrit Shlokas (cash prize of 500 rupees)

25 Aug’23

N.K.Bagrodia Public School

Prayas 2023

Pre School & Pre Pr.

-

26 Aug’23

Zonals

Semi-Classical Vocal Music

Jr. Boys & Sr. Girls

3rd Position – Vidhi – XIIE

28 Aug’23

CBSE Expression Series

III-XII

-

29 Aug’23

Basava International School

The Quest – Sankalp Sahodaya Symposium

XI-XII

First Prize – Kanav Sharma – XIIA, Sanvi Thapar – XIIF

1 Sep’23

Zonals

On the Spot Art Competition

VI-XII

1st Prize - Athiya Mahapatra – XIC

1 Sep’23

Zonals

Instrumental Music

Jr. & Sr. Boys

3rd Position – Kishore Bhat – VIIC

1 Sep’23

Dwarka City

Dwarka Bytes Word Pro 2023 (Final Round)

VI-VIII

School Topper – Divija Chakrabarty – VIIA

4 Sep’23

Zonals

Folk Song (Jr. Boys)

VI-VIII

-

27 Aug’23

Queens Valley School

Behes – English Debate

IX-XII

3 ITL Teams among the top 16 were selected from 80 teams for National Level BEHES

 

 

INTER SCHOOL COMPETITIONS  2022-23

S. NO. DATE NAME OF SCHOOL / ORG. EVENT/NAME OF COMP. CLASS PRIZE
1 22-Apr-22 DPS, Gurgaon GOONJ Students of 6 to 9 3 Appreciation & 2 High Recommendation
2 Apr-22 Azadi  Ka Amritmahotsav Discussion of Students with Teachers on Nation Building Students of 6 to 12 Participation Only
3 11-May-22 HT PACE Painting Competition Students of 5 to 12 Participation Only
4 May-22 Azadi  Ka Amritmahotsav Lecture by Teachers about Freedom Struggle Students of 6 to 12 Participation Only
5 20-Jul-22 DPS, R.K. Puram DIGEX 2022 IX-XII 1st Prize & Rolling Trophy
6 22-Jul-22 N.K.Bagrodia Global School Dhara Utsav & Literary Fest 2022 V-XII 1st Prize
7 23-Jul-22 Air Force Golden Jubilee, Subroto Park Indus Quality Foundation (Poetry & Quiz) VIII-XII -
8 27-29 July 2022 St. Thomas School, Dwarka War of Words - English Debate VIII-XII -
9 29-Jul-22 N.K.Bagrodia Public School Trishna 2022 I-XII -
10 03-Aug-22 National Academy of Direct Taxes & Salman Education Trust Desh Aur Hum V-X -
11 06-Aug-22 Basava International School Sankalp Sahodaya Inter School Symposium "The Quest" XI-XII 2nd Prize
12 9-10 Aug’22 The Indian School Dr. Amidas Goradia Inter School Debate XI -
13 10 Aug'22 DDE - South West Zonals Jr. Girls Patriotic Song Competition VI-XII Result Awaited
14 17-Aug-22 DDE - South West Zonals Sanskrit Poem Recitation VII-X Result Awaited
15 18-Aug-22 DDE - South West Zonals Hindi Declamation VIII,X Result Awaited
16 18-Aug-22 DDE - South West Zonals English Declamation VIII,IX Result Awaited
17 22-Aug-22 DDE - South West Zonals English Poetry Recitation VIII,IX Result Awaited
18 22-Aug-22 DDE - South West Zonals English Debate VIII, XI,XII Result Awaited
19 22-Aug-22 DDE - South West Zonals Hindi Debate VIII,X Result Awaited
20 23 Aug'22 DDE - South West Zonals Hindi Poetry Recitation VIII,IX Result Awaited
21 23-Aug-22 DDE - South West Zonals On the Spot Painting/Drawing/Poster VI-XII 2nd Position in Poster Making
22 24 Aug'22 Nirmal Bhartia School Together We Can - A Challenge in eSteam, 2022 VII-XI 2nd Prize
23 25-Aug-22 DDE - South West Zonals On the Spot Slogan Writing VI-XII Result Awaited
24 26 Aug'22 DDE - South West Zonals Jr. Boys Folk Song Competition VI-VIII 1st Position
25 27 Aug'22 DDE - South West Zonals Sr. Girls Folk Song Competition IX-XII 2nd Position
26 29 Aug'22 DDE - South West Zonals Nukkad Natak VI-XII Result Awaited
27 30-31 Aug'22 The Army Public School, Dhaula Kuan Tapfest 2022 I-XII Special Mention in Shark Tank
28 1 Sep'22 DDE - South West Zonals Sr. Girls Folk Dance Competition IX-XII Result Awaited
29 3 Sep'22 Indraprastha International School Ignited Minds 2022 I-V 1st Prize
30 06-Sep-22 DDE - South West Zonals Science Seminar 2022 X Result Awaited
31 10 Sep'22 Ahlcon International School SDG Fest 2022 Nursery-XII Result Awaited
32 12 Sep'22 DDE - South West Zonals Jr. Boys Classical Dance Competition VI-VIII 2nd Position
33 12 Sep'22 DDE - South West Zonals Sr. Girls Classical Dance Competition VI-VIII Result Awaited
34 15 Oct’22 Ahlcon International School Vyaktitva 2022 XI -
35 15 Oct’22 SVIS, Sector 18 Psychologue 2022 IX-XII Two 2nd Prizes
36 5 Nov’22 DPS, R K Puram Outspoken 2022 XI-XII -
37 7 Nov’22 Kala Utsav District Level Dance Competition IX 3rd Prize-Boys Category
38 9 Nov’22 Kala Utsav District Level Visual Art XII -
39 11 Nov’22 N K Bagrodia Public School Lit Art Fest VI, VIII, XII -
40 11 Nov’22 Modern Convent Public School Odyssey 2022 PreSc.-XII Two 1st Prizes, One 2nd Prize & One Consolation Prize
41 17-18 Nov’22 Birla Vidya Niketan Codex 2022 VI-XI Two Prizes – 1st & 2nd
42 21 Nov’ 22 DDE - South West Zonals Science Debate XI Result Awaited
43 23 Nov’22 DDE - South West Zonals Science Quiz XI Result Awaited
44 24 Nov’22 DDE - South West Zonals Science Poster, Slogan, Sciencetoon VII,VIII, IX Result Awaited
45 25 Nov’22 DPS, Gurgaon Mathletics 2022 VIII-XII 3 Prizes – 1st, 2nd & 3rd
46 29 Nov’22 St. Mary School, Safdarjung Encl. Singing IX -
47 30 Nov’22 Ramjas School, Pusa Road Ramjas Debate (Hindi) IX Best Speaker Prize
48 1 Dec’22 Ramjas School, Pusa Road Ramjas Debate (English) XI-XII Best Speaker Prize
49 17 Dec’22 Recalibration 2022  Inter School Fest  VI-XII One 1st Prize
50 23 Dec’22 Maxfest 2022 Inter School Fest  I - XII Result Awaited
51 23 Jan’23 Sarvodaya Bal Vidyalaya, Naraina Centre Level Science Exhibition X & XI Reached the State Level
52 23 Jan’23 Kendriya Vidyalaya, Sec-5, Dwarka Painting Competition XI
53 31 Jan’23 - 2 Feb’23 Kautilya Govt. Sarvodaya Bal Vidyalaya, Chirag Enclave Centre Level Science Exhibition X & XI
54 7-9 Feb’23 Lotus Valley School, Gurugram National Science Exhibition  XI  


INTER-SCHOOL COMPETITIONS (2021 - 2022)

S. NO.

NAME OF THE SCHOOL / ORGANISATION

NAME OF THE EVENT

DATE

NAME OF PARTICIPANTS

CLASS

POSITION

1

GYAN BHARATI SCHOOL, SAKET

MATHABILITY 2021

26 JUN'21

ATHARVA DHIMAN - VIA,
SAMRIDDDH - VIB,
MAAHI MATAI - VIC,
RUHANI ARORA - VID,
CHETNA DUGGAL - VIE,
KRISHIKA JAIN - IXA,
JHANVI AGGARWAL - IXB,
RAGINI SINGAL - IXB,
DHRUV SHARMA - IXE,
LAVANYA KHANDELWAL - IXE,
PRATHAM WALIA - XIIA,
RITOBROTO MUKHERJEE - XIIA,
OMKAR AHUJA - XIIB,
AASTHA JHA - XIID,
VRINDA GUPTA - XIIE

6, 9 & 12

3RD - RITOBROTO MUHERJEE - XIIA

2

MOUNT CARMEL SCHOOL, DWARKA

TECHFEST HAYWIRE 4.0

12-17 JULY 2021

GURANSH SINGH - VD,
NAVYA THAKUR - VIB,
CHESHTA SHARMA - VIIE,
AAYUSH SAHU - IXE,
AZMAT HUSSAIN - XC,
SARANSH JHURANI - XD,
SHREYANSH RAWAL - XII

4 TO 12

3

CBSE

CREATIVE WRITING COMPETITION - 400TH BIRTH ANNIVERSARY OF TEG BAHADUR JI

1 MAY 2021- FEBRUARY 2022

10 STUDENTS

6 TO 12

4

CBSE

YUVA-YOUNG, UPCOMING & VERSATILE AUTHORS

1 JUNE TO 31 JULY 2021

14 STUDENTS

6 TO 12

5

CBSE

OLYMPICS QUIZ -
ROAD TO TOKYO 2022

23 JUNE TO 22 JULY 2021

48 STUDENTS

6 TO 12

6

CBSE

CBSE EXPRESSION SERIES CHARTING INDIA'S PROGRESS @ 75

30 JUNE TO 20 JULY 2021

ALL STUDENTS FROM
LASSES 3 TO 12

3 TO 12

7

DELHI PUBLIC SCHOOL, R K PURAM

DIGEX 2021 - ANNUAL PHOTOGRAPHY & FILM MAKING FESTIVAL

18 JULY'21

15 STUDENTS IN 4 EVENTS

9 TO 11

8

THE INDIAN HEIGHTS SCHOOL, DWARKA

EUPHONY

29-30 JULY 2021

25 EVENTS - 28 PARTICIPANTS FROM CLASSES PRE NURSERY TO CLASS XII

PRE NUR TO 12

4 PRIZES
 ANISHA SRIVASTAVA - XIIF - 1ST PRIZE
  ANAIZA ARORA - PR.SC D - 2ND PRIZE
PRIYAL KHULLAR - XI  -  3RD PRIZE
AISHANI CHAUHAN - VII D - CONSOLATION

9

BIRLA VIDYA NIKETAN, PUSHP VIHAR

SARALA BIRLA CRITICAL THINKING CONCLAVE

30 JULY'21

PRATEEK ARSH - XIIC,
SANCHAITA DAS - XIIF,
SHIVANGI REWARIA - XIIF

9 T0 12

NOT SELECTED FOR 2ND ROUND

10

ST. THOMAS SCHOOL, DWARKA

WAR OF WORDS - AN INTER SCHOOL DEBATE

30 JULY'21

ANISHA SRIVASTAVA - XII F,
SHREYA PATIL - XII F

9 TO 12

11

MAHARAJA AGRASEN SCHOOL, PITAMPURA

VANMAHOTSAVA 2021

6-7 AUGUST
2021

13 STUDENTS

6 TO 12

MEHUL DAS RAHMAN - XB 1ST PRIZE
MAHI MATAI - VI C & DAKSH BABBAR - VIII A - 3RD PRIZE

12

DELHI PUBLIC SCHOOL, DWARKA

COMMERCE FEST 2021

9 AUGUST TO 14 AUGUST 2021

7 STUDENTS IN 3 EVENTS

6 TO 12

JAIDEEP YADAV - XC & PRATYAKSHA SHARMA - XD - 3RD PRIZE IN MONEY SMART EVENT
ANISHA SRIVASTAVA - XII F - 3RD PRIZE IN ENIGMA (SURPRISE EVENT OF ACE)

13

FRC-ER, PRAYAGRAJ, GOVERNMENT OF INDIA

GREEN INNOVATIVE IDEAS ON ENVIRONMENT

AUG'21

STUDENTS OF 10 TO 12

10 TO 12

4 PRIZES
 PRATYAKSHA SHARMA - XD - 1ST POSITION - CASH PRIZE OF 5000 K
KAVYA KAKKAR - IXA & PRANAV KAKKAR - XII B - 2ND POSITION - CASH PRIZE OF 3000K
OMKAR AHUJA - XIIB - 10 POSITION - CONSOLATION PRIZE

14

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

SPEECH IN ENGLISH / HINDI ON FREEDOM FIGHTERS

AUG'21

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

15

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

POSTER MAKING COMPETITION ON FREEDOM FIGHTERS

AUG'21

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

16

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

POSTER MAKING COMPETITION ON FREEDOM FIGHTERS

SEP'21

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

17

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

PARAGRAPH WRITING ON PLACES RELATED TO FREEDOM STRUGGLE

SEP'21

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

18

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

PARAGRAPH WRITING ON PLACES RELATED TO FREEDOM STRUGGLE

OCT'21

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

19

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

STORY TELLING BY GRANDPARENTS ABOUT FREEDOM STRUGGLE EVENTS

OCT'21

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

20

KALA UTSAV 2021

PERFORMING & VISUAL ARTS

26 OCT'21 - 30 OCT'21

STUDENTS OF 9 TO 12

6 TO 12

HARDIK NIGAM XIF - SECOND PRIZE IN PAINTING COMP.
ADITYA DOGRA - SECOND PRIZE IN CLASSICAL DANCE COMP.

21

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

SPEECH / DIALOGUE, DISCUSSION, POPULAR STORY / POEM RECITATION ABOUT FREEDOM FIGHTERS

NOV'21

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

22

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

QUIZ ON FREEDOM FIGHTERS

NOV'21

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

23

ZONALS - SKV NO.2, PALAM VILLAGE

SANSKRIT POEM RECITATION

27 DEC'22

SONAK SARKAR (JR.)

VIII D

3RD PRIZE

24

ZONALS - SKV NO.2, PALAM VILLAGE

SANSKRIT POEM RECITATION

27 DEC'22

VAISHNAVI VERMA (SR.)

X E

NIL

25

ZONALS

SOLO CLASSICAL DANCE BOYS - JR.

31 DEC'22

PRINCE ADHIKARI

VI C

1ST PRIZE

26

ZONALS

SOLO CLASSICAL DANCE BOYS - SR.

31 DEC'22

ADITYA DOGRA

XII E

2ND PRIZE

27

ZONALS

SOLO CLASSICAL DANCE GIRLS - SR.

31 DEC'22

PALAK SHARMA

IX E

3RD PRIZE

28

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

ROLE PLAY ON FREEDOM FIGHTERS

DEC'21

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

29

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

IMPORTANCE OF FREEDOM IN INDIA : IN VIEW OF GRANDPARENTS

DEC'21

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

30

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

DISCUSSION OF STUDENTS WITH PARENTS / TEACHERS / PRINCIPALS REGARDING FREEDOM FIGHTERS

JAN'22

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

31

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

DISCUSSION OF STUDENTS WITH PARENTS / TEACHERS / PRINCIPALS REGARDING FREEDOM FIGHTERS

JAN'22

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

32

CBSE EXPRESSION SERIES ON MY VISION FOR INDIA @ 100 YEARS

PAINTING / POEM / ESSAY WRITING

22 JAN'22 - 5 FEB'22

ALL STUDENTS FROM CLASSES 3 TO 12

3 TO 12

PARTICIPATION ONLY

33

BAL BHARATI PUBLIC SCHOOL, NOIDA

GAIMBOT - E SPORTS GAMING

4 FEB'22-5 FEB'22

5 STUDENTS

CLASS 10

NIL

34

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

QUIZ ON FREEDOM FIGHTERS / PLACES / EVENTS RELATED TO FREEDOM STRUGGLE

FEB'22

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

35

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

ROLE PLAY ON FREEDOM FIGHTERS

FEB'22

STUDENTS OF 1 TO 5

1 TO 5

PARTICIPATION ONLY

36

THE INDIAN SCHOOL

SANSKRIT VAACHAN TALENT COMP

10 FEB'22

GARVIT BHATACHARJEE (JR.)
VAISHNAVI VERMA (SR.)

VII E
XE

NIL

37

BAL BHARATI PUBLIC SCHOOL, ROHINI

PRAYAS

7 MAR'22

5 STUDENTS

PRE - PR. & 1

REET SHARMA  I B - 3RD PRIZE

38

AZADI  KA  AMRITMAHOTSAV

VERBATIM ON FREEDOM FIGHTERS

MAR"22

STUDENTS OF 6 TO 12

6 TO 12

PARTICIPATION ONLY

 

 

ACCOLADES AT ZONALS ORGANISED BY DOE & MINISTRY OF HRD

S. NO. EVENT DATE NAME OF THE STUDENT CATEGORY POSITION
1 ON THE SPOT PAINTING COMPETITION 8 AUG'18 VINITA SINGH SENIOR GIRLS FIRST
2 POSTER MAKING COMPETITION 8 AUG'18 RIYA VERMA JUNIOR GIRLS SECOND
3 DRAWING COMPETITION 8 AUG'18 MEHUL DAS RAHMAN JUNIOR BOYS THIRD
4 DRAWING COMPETITION 8 AUG'18 NILAY TANEJA SENIOR BOYS THIRD
5 SLOGAN WRITING COMPETITION 9 AUG'18 MEHAK MALHOTRA SENIOR GIRLS THIRD
6 FOLK SONG COMPETITION 27 AUG'18 GROUP  SENIOR GIRLS THIRD
7 FOLK SONG COMPETITION 28 AUG'18 GROUP  SENIOR BOYS FIRST
8 QAWALLI COMPETITION 1 SEP'18 GROUP  JUNIOR BOYS SECOND
9 SOLO CLASSICAL DANCE 13 SEP'18 VANSHIKHA KUKRETI SENIOR GIRLS FIRST
10 SOLO CLASSICAL DANCE 13 SEP'18 ADITYA DOGRA SENIOR BOYS SECOND
11 INTER-ZONAL FOLK SONG COMPETITION 29 OCT'18 GROUP  SENIOR BOYS FIRST 
12 STATE LEVEL KALA UTSAV - PAINTING  12 NOV'18 YASHAS SAHNI BOYS FIRST
13 STATE LEVEL KALA UTSAV -  SOLO DANCE  14 NOV'18 VANSHIKHA KUKRETI GIRLS FIRST
14 STATE LEVEL KALA UTSAV - SOLO DANCE  15 NOV'18 ADITYA DOGRA  BOYS SECOND
15 STATE LEVEL KALA UTSAV - SOLO VOCAL 15 NOV'18 ANIRUDH MEHRA BOYS THIRD

 

INTER-SCHOOL COMPETITIONS (2018-19)

S. NO. NAME OF THE SCHOOL/ORG. NAME OF THE EVENT DATE NO. OF STUDENTS CLASS  POSITION
1 I-PARLIAMENT SECRETARIAT I-PARLIAMENT 6-9 APR' 18 15 IX-XII FIRST
2 SPRINGDALES SCHOOL DECLAMATION CONTEST 20 APR'18 2 XII  
3 VENKATESHWAR INT. SCHOOL UMANG UTSAV-NUKKAD NATAK 25 APR'18 12 VIII  
4 VENKATESHWAR INT. SCHOOL UMANG UTSAV-QUIZ 26 APR'18 2 XII FIRST
5 N.K.BAGRODIA PUBLIC SCHOOL TRISHNA SUMMIT 2018 4 MAY'18 38 I-XII  
6 MAHARAJA AGRASEN MODEL SCHOOL ZENITH 5 MAY'18 8 I-V 1 SECOND PRIZE
7 INDRAPRASTHA INT. SCHOOL ION 2018 8 MAY'18 5 II-V  
8 THE AIR FORCE SCHOOL THE QUEST 2018 10-11 MAY'18 17 IX-XII  
9 AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL  COMM-PASSION 2018 4 AUG'18 8 XI-XII  
10 DELHI INTERNATIONAL SCHOOL DIS EDGE 25 JULY'18 6 PRE-PR  
11 ST. THOMAS SCHOOL CLASH OF TITANS - DEBATE 27 JULY'18 3 IX-XI  
12 TAGORE INTERNATIONAL SCHOOL TAGORE BUREAUCRACY CONCLAVE 26-27 JULY'18 9 IX-XII  
13 THE INDIAN HEIGHTS SCHOOL EUPHONY 2018 26-27 JULY'18 21 PRE SC-XII 1 SECOND PRIZE & 1 THIRD PRIZE
14 ST. MARKS' SR. SEC. PUBLIC SCHOOL IDEOLOGUE - DEBATE 3 AUG'18 3 X, XII  
15 MAHARAJA AGRASEN MODEL SCHOOL VAN MAHOTSAV - 2018 4 AUG'18 15 VIII-XI  
16 THE ASEAN QUIZ 2018 QUIZ 7 AUG'18 2 XII  
17 MAXFORT SCHOOL MAXFEST - 2018 7-13 AUG'18 9 V-XII 1 FIRST PRIZE
18 MOUNT CARMEL SCHOOL CORONA - 2018 23-24 AUG'18 45 PRE SC-XII  
19 AHLCON INTERNATIONAL SCHOOL  SDG FEST - 2018 16-31 AUG'18   PRE SC-XII  
20 BASAVA INTERNATIONAL SCHOOL SANKALP SAHODAYA SYMPOSIUM 29 AUG'18 2 XI  
21 N.K.BAGRODIA PUBLIC SCHOOL PRAYAAS - 2018 22 SEP'18   PRE SC-PR.  
22 APEEJAY SCHOOL, SHEIKH SARAI FORCE FEST - 2018 30-31 SEP'18 10 XI-XII  
23 SHAHEED SUKHDEV SINGH COLLEGE PRODIGY 8 OCT'18 4 XI-XII  
24 DEEN DYAL UPADHAYAY COLLEGE ORIZONTTE 16 OCT'18 25 XI-XII THIRD PRIZE IN AD MAD 
25 DELHI PUBLIC SCHOOL, R.K.PURAM EXUN 2018 - COMPUTER FEST 27-28 OCT'18 10 IX-XI  
26 THE TIMES OF INDIA TIMES NIE SCHOOL REPORTER   2 XI  
27 CHINMAYA VIDYALAYA CHINMAYA GEETA CHANTING COMP 30-31 OCT'18 20 I-IX  
28 PEARL ACADEMY  CREATIVE PEARL - 2018 2 NOV'18 9 XI-XII  
29 I-PARLIAMENT SECRETARIAT I-PARLIAMENT 10-13 NOV'18 15 IX-XII 6 PRIZES
30 RAMJAS SCHOOL RAMJAS DEBATE - HINDI 16-17 NOV'18 3 XI  
31 SANSKRIT ACADEMY SANSKRIT COMPETITIONS 16-19 NOV'18 4 VI-IX  
32 RAMJAS SCHOOL RAMJAS DEBATE - ENGLISH 20-21 NOV'18 3 XI 2 PRIZES FOR BEST SPEAKERS
33 ST. MARY'S SCHOOL, SAFDARJUNG EN. ANNUAL KAVI & GEET SAMMELAN 30 NOV'18 2 X,XI  
34 ST. MARKS' SR. SEC. PUBLIC SCHOOL PAINTING COMPETITION 30 NOV'18 10 VI-XI 1 THIRD PRIZE & 2 CONSOLATION PRIZES
35 ST. MARKS' SR. SEC. PUBLIC SCHOOL, MEERA BAGH GEEK-A-HERTZ-TECH FEST 30 NOV'18 15 VI-XI 1 SECOND PRIZE
36 GYAN MANDIR PUBLIC SCHOOL ROAD SAFETY - SAFE MOBILITY COMPETITIONS 6-7 DEC'18 4 VIII,XI  
37 SARDAR PATEL VIDALAYA SAANJHI - ANNUAL FOLK FESTIVAL 7 DEC'18 28 IV-XI  
38 HT MEDIA LIMITED KALEIDOSCOPE-PAINTING COMP. 7 DEC'18 4 VI,IX  
39 DELHI PUBLIC SCHOOL, R.K.PURAM THE MATHEMATICAL CRUSADE 8 DEC'18 10 IX, XI  
40 RAMJAS SCHOOL ON THE SPOT PAINTING COMP. 11 DEC'18 37 IV-XI  

 

ITL AMONG THE COVETED BEST 10 EXHIBITS

ITL bagged a coveted position among the best 10 exhibits (under NPSC-UNIC COLLABORATION) from all over Delhi and NCR region for the project “Miniature Aquaponics System” based on theme “Innovations in renewable resources for sustainability and Pollution control” in “Envirothon- Working Model Making and Science Experiments Exhibition 2016” held at Bal Bharati Public School GRH Marg on 23 November 2016 on “Topic – Change Climate Change”. Prepared and presented by Kartik Pourush, Tushar Sharma and Varun Dhankhar of Class XI, the project was screened by a panel of eminent judges. The criteria for judgment included-practicality, relevance and presentation.

Aquaponics (an interdisciplinary project) is a farming method which consists of growing herbs/plants and at the same time performing Pisciculture. The procedure involves a setting up of the grow bed (using the soil substitute Hydrotol) on top of an aquarium. It aids in agriculture and combats all sorts of pollution at the same time. Instead of the conventional method of agriculture, this innovative method can be adopted which does not depend on the fertilizers and pesticides. It is a complete eco-friendly method. This system can be placed in houses with indoor plants to purify air. Plants are able to maintain the oxygen to carbon-dioxide ratio very efficiently, and are thereby able to reduce the carbon footprint from other sources.

Ms. Sudha Acharya, Principal, ITL Public School, congratulated the students for their immense knowledge and critically thought scientific endeavour.

SOF – 13th National Cyber Olympiad

Student Name

Class

State Rank

Awards Won

Ritobroto Mukherjee

IV

3

Bronze Medal + Gifts worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Naman Bansal

IV

17

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Nachiket Nasa

VI

12

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Rakshat Sawhney

IX

25

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

 

SOF – 16th National Science Olympiad

Student Name

Class

State Rank

Awards Won

Ritobroto Mukherjee

IV

10

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Siddhartha Shukla

V

12

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Soumya Mehta

VI

10

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

 

SOF – 4th International English Olympiad

Student Name

Class

State Rank

Awards Won

Ritobroto Mukherjee

IV

20

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Prischya Gulati

V

17

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Tanmay Jain

V

11

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

Rakshat Sawhney

IX

7

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

 

SOF – 7TH National Mathematics Olympiad

Student Name

Class

State Rank

Awards Won

Ritveek Kumar

III

8

Gifts Worth Rs. 1,000/- + Merit Certificate

 

 

   

 

Sanskrit Competition at Rajkiya Pratibha Vikas Vidyalaya (State Level)

 

Six students of class VI, IX & X won a Consolation Prize & a Cash Prize

Two students of class IX won a Consolation Prize & a Cash Prize

One student of class IX won a Consolation Prize & a Cash Prize

 

Environment Quiz at Rajkiya Pratibha Vikas Vidyalaya (State Level)

 

The following three students got second position in the quiz.

 

 

ARUNDHATI NEGI                               CLASS X

NIVNEEL BHARADWAJ                      CLASS X

ARUSHI BANSAL                                 CLASS XI

 

The Prestigious Exam Junior Talent Search Science Examination (JSTSE) was qualified by two students.

 

YASH BHATIA                                   CLASS IX

USHASI BHOWMICK                       CLASS IX

 

 

The Times of India’s most coveted prize ‘Student of the Year Award’ was bagged by GYAN SRA of Class XI

 

 

 

LIST OF PRIZES IN INTER-SCHOOL COMPETITIONS

 

S. No. 

Name of the Event

Name of the School

Position

1

Flameless Cooking

The Indian Heights School

First

2

Wall Magazine

The Indian Heights School

Third

3

Ignited Minds

Indraprastha Int. School

Second

4

Hindi Hasya Kavita

St. Marks Public School

Second

5

Pride of Nation

St. Thomas School

Second

6

Poem Recitation

Govt. School

Third

7

English Debate

Govt. School

Third

8

English Debate

Mount Carmel School

First

9

Solo Vocal

Mount Carmel School

Third

10

Utsaah

ITIHAAS

Top 10

11

Jumbish

ITIHAAS

Top 10

12

Hindi Debate

Ramjas School

Spc. App.

13

On the Spot Painting

Mira Model School

First

14

Elocution Championship

Bluebells School

First

15

English Vocabulary Contest

Mann Public School

Top 5

 

 

 

INTERSCHOOL CULTURAL ACTIVITIES

 

 

Trishna-N.K.Bagrodia Public School
Date: 05 May 2012

 

 

 

S. No

Event Name

Name

Class

Position

1

Mime-O-Mania

Anmol Rai Kumar

IIIA

III Position

 

 
       

 

 

 

Odyssey-Modern Convent School
Date: 26-Apr 2012

 

 

 

S. No

Event Name

Name

Class

Position

1

Looney Toons

Prisha Gupta
Kaavya Jain

IA
IIA

III Position

 

 

 

 

 

 

 

 

INTER SCHOOL SPORTS EVENT

 

2nd Interschool Swimming Competition
Org. By- Shah International School
Date: 8/18/2012

 

 

S. No

Name

Class

Position

1

Prince Kumar Chauhan

VD

I (25mts Free style)

 

     

 

 

Tennis Tournament
Mahesh Bhupathi Tennis Academics

 

 

S. No

Name

Class

Position

1

Sarthak Sharma

IIIE

Runner-Up

 

     

 

 

6th Delhi State Martial Arts Championship
Date: 5-6th May 2012

 

 

S. No

Name

Class

Position

1

Saksham Magoo

VB

I Position

2

Hargun Manaktala

VB

I Position

3

Aryaman Gupta

VB

I Position

4

Prince Chauhan

VD

I Position

5

Anay Shukla

VD

I Position

6

Robin Singh

IIIC

II Position

7

Namay Malhotra

IVE

II Position

8

Devraj Gothi

IVE

II Position

9

Mahit Gupta

VC

II Position

10

Shivam Kohli

VB

II Position

11

Akshit

IIIB

III Position

12

Rishi

IVC

III Position

13

Nitish Thareja

IVA

III Position

14

Yuvraj

IVE

III Position

15

Devyansh

VD

III Position

 

     

 

 

6th Roller Sports Race
Chilla Sports Complex Mayur Vihar
Date: 5-6 May 2012

 

 

S. No

Name

Class

Position

1

Aaranya Thakur

IVA

III P(300mts)

2

Ria Singh

VA

I P(300mts)
I P(500mts)

3

Vanshika Seth

VD

II P(300mts)

4

Sakshi Srivastava

VD

III P(500mts)

 

     

 

 

All India Martial Arts Championship - Talkatora Stadium
Date: 20-21st April 2012

 

 

S. No

Name

Class

Position

1

Akshit Dhingra

IIIB

II Position

2

Yuvraj Sharma

IVE

II Position

3

Hargun

VB

II Position

4

Anshika

IVD

III Position

5

Sanya Vadhera

IVD

III Position

6

Mahit Gupta

VC

III Position

7

Shivam Kohli

VB

III Position

8

Devyansh Arora

VD

III Position

9

Rudraksh Sharma

VB

III Position

10

Prince Chauhan

VD

III Position

 

     

 

 

Best Performance of the School in the Event out of 24 schools all over India.
Mount Abu (Under-11) Cricket Tournament
Date: 16th April 2012

 

 

S. No

Name

Class

Position

1

Kunal Sultania

IVC

Qualified

2

Abhay Singh

VE

Semi-Final

3

Aryaman Alok Gupta

VB

round

 
 
You Are Visitor Number 5266515